Interreg Europe -ohjelman rahoitushaku on avautunut – hakuaikaa vain 31.7.2015 asti

Interreg Europe -ohjelman ensimmäinen rahoitushaku avautui 22.6. ja hakuaikaa on ainoastaan 31.7.2015 saakka. Euroopan aluekehitysrahaston (EAKR) rahoittaman ohjelman tarkoitus on edistää Euroopan alueellista kehityspolitiikkaa ja kehittää EU:n rakenne- ja investointirahasto-ohjelmien toteutusta sekä niiden vaikuttavuutta. Rahoituksella tuetaan sekä alueiden väliseen kansainväliseen yhteistyöhön liittyviä projekteja että parhaiden käytäntöjen ja kokemusten jakamista. Ohjelman neljä teemaa ovat tutkimus ja innovaatiot, pk-yritysten kilpailukyky, vähähiilinen talous sekä ympäristö ja luonnonvarojen käytön tehokkuus.

Interreg Europe -ohjelma on suunnattu julkishallinnon organisaatioille, kuten alue- ja paikallisviranomaisille, mutta hankkeisiin voivat osallistua myös yksityiset voittoa tavoittelemattomat toimijat. Ohjelmamaita ovat EU:n jäsenmaat sekä Norja ja Sveitsi. Ohjelman kokonaisbudjetti vuosille 2014-2020 on 359 miljoonaa euroa ja EAKR:n rahoitusosuus on 75 tai 85 prosenttia hankkeen budjetista. Yhden hankkeen kesto voi olla kolmesta viiteen vuotta ja hankekumppaneita suositellaan olevan viidestä kymmeneen kappaletta. Ohjelman sihteeristöltä on mahdollista pyytää palautetta hankkeiden sopivuudesta ohjelmaan 3.7.2015 asti. Tarkemmat hakuehdot ja ohjelma-asiakirjat löytyvät ohjelman nettisivuilta.

Euroopan alueiden välinen yhteistyöohjelma Interreg Europe sai Euroopan komission hyväksynnän 11.6.2015. Uusi Interreg-ohjelma on jatkoa Interreg IVC -ohjelmalle, joka oli toiminnassa vuosina 2007-2013.

Interreg Europe -ohjelman nettisivut

Interreg Europe -esite